ACMP Nyhetsbrev Januari 2018

Newsletter

New Year's Eve Fireworks 2018 Turn Of The Year

Hej,

Här kommer det första nyhetsbrevet för 2018.
Om du har tips på innehåll – läsning, webinarier, eller annat att inkludera i kommande utgåvor eller på våra medlemssidor så hör av dig till oss!

Denna gång vill vi speciellt puffa för att medlemssidorna nu fyllts på med ett ganska omfattande innehåll – och mer är på gång! Läs mer om detta längre fram i nyhetsbrevet.

Glöm inte heller att redan nu boka in kvällen den 15 februari för Årsmötet!

Väl mött under 2018!

Styrelsen


Innehåll

  • Kalendarium
  • Kommande årsmöte: 15 februari – RESERVERA DATUMET REDAN NU!
  • Visst vill du fördjupa ditt engagemang i ACMP?
  • Nytt innehåll på medlemssidorna!
  • Bidra med lästips!!
  • Nu finns vägledningen ”Att leda förändring i offentlig verksamhet”!
  • Utvecklingsspåren
  • ACMP’s globala konferens ”Change Management 2018”
  • Kommande och tidigare webinarier
  • ACMP lanserar studentmedlemskap!
  • CCMP-nytt
  • Återblick på 2017…
  • …och en blick framåt!

Kalendarium

Kalender 2018

9 januari Webinar: Get Help With Your CCMP Application
26 januari Webinar: Get Help With Your CCMP Application
6 februari Webinar: Get Help With Your CCMP Application
15 februari Årsmöte i ACMP Chapter Sweden

Kontakta valberedningen Maria Widström för att nominera medlemmar till den nya styrelsen!

 20 mars (PRELIMINÄRT) 2018 års första medlemsmöte. Mer information kommer i framtida nyhetsbrev.
 25-28 mars Change Management 2018 (Las Vegas)
 19-20 april Unleashing Innovation in Change Management 2018 (Amsterdam)
 25 april (PRELIMINÄRT) Medlemsmöte. Mer information kommer i framtida nyhetsbrev.
 28 maj (PRELIMINÄRT) Medlemsmöte. Mer information kommer i framtida nyhetsbrev.
 6 september (PRELIMINÄRT) Medlemsmöte. Mer information kommer i framtida nyhetsbrev.
 13-14 september Change Management Regional Canada 2018 (Toronto)
 9 oktober (PRELIMINÄRT) Medlemsmöte. Mer information kommer i framtida nyhetsbrev.
 27-29 oktober Berlin Change Days
 1-2 november Change Management Regional United States 2018 (Atlanta)
 26 november (PRELIMINÄRT) Medlemsmöte. Mer information kommer i framtida nyhetsbrev.
 (datum ännu inte bestämt) CPH Change (Köpenhamn)

Årsmöte 15 februari kl 17:30

arsmote

Den 15 februari är det dags för vårt fjärde årsmöte! Lokal är ännu inte bestämd (men vi tar gärna emot tips!).

Separat kallelse kommer att skickas ut, men reservera datumet i almanackan redan nu!

Visst vill du fördjupa ditt engagemang i ACMP?

Om du är intresserad av att delta ännu mera aktivt så vill vi gärna tipsa om hur roligt det är att arbeta i styrelsen eller i något av våra utvecklingsspår!

Kontakta Maria Widström i valberedningen!


Nytt innehåll på medlemssidorna!

members-only-sign

Nu börjar vi fylla på innehållet på medlemssidorna rejält! Hittills finns följande material upplagt:

 • ACMP Resource Library
 • Dokumentation från medlemsmöten 2017
 • Lästips:
  • Ett 50-tal böcker
  • 2 undersökningsresultat från Prosci (länkar, kräver registrering men är gratis)
  • Ett 20-tal artiklar (grupperade på: Allmänt om CM, Enterprise CM, Business Case för CM, Agile CM och Förändringsledning och projektledning). (Länkar, vissa kräver registrering men är gratis)
 • Dokumentation från ACMP-konferenser (Länkar: vissa delar är allmänt tillgängliga, andra kräver den kod man fick när man deltog på konferensen)
 • Verktygstips
 • Länktips

Även om mycket av materialet är allmänt tillgängligt på olika ställen tror vi att det finns ett värde för våra medlemmar med en ”one-stop-shop” där allt finns samlat.

Inloggningsuppgifter och instruktioner till denna resurs har skickats ut i ett separat meddelande till alla registrerade medlemmar. Hör av dig om du inte fått det!

Är du inte medlem än, men vill bli? Här hittar du mer information om hur du blir medlem i ACMP Sweden.


Bidra med lästips!

Vi är övertygade om att många av er har goda tips till medlemssidorna, t ex på läsvärda böcker, artiklar, länkar etc!

Skicka just ditt (eller gärna flera!) tips till oss, och skriv i mailet

 • Författare
 • Titel
 • Kort beskrivning
 • (Gärna också en länk som närmare beskriver boken/artikeln)

Nu finns vägledningen ”Att leda förändring i offentlig verksamhet”!

Att leda förändring i offentlig verksamhetEkonomistyrningsverket (ESV) har tagit fram en vägledning ”Att leda förändring i offentlig verksamhet” som bl a bygger på ACMP’s ”The Standard for Change Management®”. En av de drivande i arbetet har varit vår ACMP-kollega Ulrica Häll.

I vägledningen beskriver man hur offentliga verksamheter kan skaffa sig bättre förutsättningar för att lyckas med införande av förändringar med hänsyn tagen till både medarbetare och nytta. Genom att använda en process i tre steg för att förbereda, genomföra och förstärka förändringsarbetet ges verktyg för att angripa förändringsarbetet på ett mer strukturerat sätt.

Till vägledningen hör dels en mall för Bedömning av förändring och dels en mall för Förändringsplan.

Både vägledningen och mallarna finns tillgängliga på ESV:s webbplats.


 Utvecklingsspåren

Utveckling

Högskolor

I utvecklingsområdet ”Högskolespåret” har ambitionen under 2017 varit att utforska hur change-management hanteras i den akademiska världen och i förlängningen se om det finns möjlighet att hitta ett samarbete mellan ACMP Sweden och högskolan; det vill säga en samverkan mellan ett mer praktiskt orienterat ACMP och en mer forskningsdriven akademi.
Vi har i en arbetsgrupp kartlagt utbudet i olika högskolor och universitet i landet genom att leta i kurskataloger och intervjua ett antal kurs-och programansvariga på bland annat Chalmers, Handelshögskolan, Mälardalens folkhögskola, Göteborgs universitet och KTH.  Ett fåtal intervjuer kvarstår att genomföra, men vi ser redan nu ett behov av en paketerad förstärkning av en change management föreläsning som vi skulle kunna erbjuda intresserade högskolor. Här kommer vi förmodligen peka ut en skola till att börja med, och kommer från nästa år att arbeta fram en föreläsning som är baserad på ACMP-standarden och riktad till studenter.

Tycker ni att det här låter intressant och vill vara med i arbetsgruppen, eller känner ni till ytterligare personer som är verksamma inom detta område på någon högskola och som vi borde kontakta?
Hör då av er till Maria Widström som koordinerar ”högskolespåret” !

Ledningsgrupper och förändringsledning

Arbetsgruppen har under 2017 tagit fram en presentation för ledningsgrupper med syfte att, i enlighet med ACMP Swedens mål, sprida kunskapen om vad förändringsledning är och vad det ger för just denna målgrupp. Efter att ha kört presentationen på prov både inom föreningens ramar och i ”skarpt” läge för en ledningsgrupp har arbetsgruppen samlat på sig ett antal förbättringsförslag som nu har arbetats in i en ny version av presentationen som inom kort kommer att göras tillgänglig för våra medlemmar på vår webbplats.

Kontakta Gustav Rönne om du är intresserad av att delta i det fortsatta arbetet !

Projektledning och PMO

PMO-spåret startade upp sitt arbete under hösten, och har beslutat sig för att under 2018 fortsatt fokusera på frågan kring integration/samarbete och profilering i skärningspunkten mellan projektledningskontor (PMO) och förändringsledning.

Kontakta Lennart Arvius om du är intresserad av att delta i detta spår under 2018!


ACMP globala konferens ”Change Management  2018”

CM 2018

Nästa års globala ACMP-konferens kommer att hållas i Las Vegas, Nevada, USA den 23-25 mars.

Under konferensen ges fjorton Master Class-sessioner för förändringsledare med minst elva års professionell erfarenhet, anmälan till dessa görs här:

Det kommer dessutom att hållas konferenser före och efter själva eventet, mer information samt anmälan till dessa finns på konferensens website.


Kommande och tidigare webinarier

webinar

Kommande ACMP-webinarier:

9 januari Changing the way we talk about change: Introducing media rich communication to increase stakeholder engagement

This presentation will help change managers unlock the potential that media rich communication vehicles offers, such as video and podcasts. Today’s workforce is looking to investigate and learn about ideas and solutions in a similar way they approach personal interests. The established success of outlets such as YouTube and Podcasts can serve as an example of how change managers can modernize communication strategies. Based on first hand success, I will share the best practices developed over the course of 18 months that resulted in unprecedented stakeholder satisfaction and significantly increased first-level leader engagement. The presentation will make a case for the need to embrace modern communication tools, share best practices on video and podcast tactics including how to involve sponsors as the “on-air talent,” and an overview on how to create a video and podcast with low-cost, readily available editing tools.

25 januari Got Change – Get CQ! Build Individual, Team, and Organizational Change Intelligence…

Methods and tools to ”manage change” are baseline competencies. Truly effective change agents LEAD change – and that’s the focus of the CQ System for Developing Change Intelligence, which is based on decades of leading organizational, team, and personal transformations; years of global research across the Americas, Europe, Asia and Africa on managing change; and deep study into the psychology and neuroscience of change. Participants will experience case studies and quantitative research results to explore how CQ has been used to “make it real in the field” in leading mission-critical change spanning from start-ups, to mergers, to technology implementations in multiple industries around the globe. By building CQ, change agents enhance their own ability to lead successful and sustainable change. Moreover, they become equipped to coach fellow change agents, facilitate project teams, and transform organizations. Participants will emerge with insights to more effectively partner with key stakeholders (from the C-suite to the front line), empowering them to overcome what looks like resistance, but is really either confusion over the goal, lack of connection to the goal, or lack of tactics and training to partner together to work toward the goal.

13 februari Reinventing the Checklist: A Powerful, New Twist on a Classic Tool!

Back by popular demand, the checklist for leaders is an essential tool during any large scale change. It helps leaders know how to lead a change and it enables CM Practitioners to keep leaders consistent and on track across any size organization. I have a story to tell about reinventing the checklist, elements that make it valuable, ways to keep it relevant, and how it was successful for 200 leaders in one organization! This session promises to be fun & engaging, and participants will leave with a new checklist tool as well as some work already done on their own change projects back home! The audience will get to share their stories too and we will all practice using the new checklist tool. By the end, we should have everyone’s collective wisdom about checklists out in the open and a new tool to use when we get back to work!

22 februari Bust your “But”: Build a Change-Capable Organization through Your Everyday Work

Are your sights set on building a more change-capable organization, but you keep running into the capability “buts”? I want to build change capability… but my organization isn’t ready. But I don’t have a sponsor. But I’m not sure where to start. But my day-to-day work is already more than a full time job. Building capability doesn’t have to mean doing more or new things, but rather extending what you already do with the intention of capability. You can amplify your everyday work with the ultimate goal, and ultimate result, of organizational change capability. With this focus, every step, every activity, and every interaction can be a capability catalyst. In this interactive session, we will reframe your day-to-day change activities into “capability catalysts” and identify your daily opportunities to influence change maturity. We’ll explore five categories of capability strategy—leadership, project, skill, structure, and process—and see examples from real organizations’ strategies in each category. You will create a plan that extends your current work and includes a first micro-step, a mid-range goal, and a long-term vision for each category. You will walk away with renewed focus and energy for making each step count and an immediately-actionable plan to catalyze capability.

13 mars How Office 365 can enable successful change programs

Four out of five Fortune 500 companies have Office 365 subscriptions. This session will provide you with a deep understanding of the various capabilities provided by Office 365 that support and enable communication, engagement, collaboration, community and development activities in your change program.

Du hittar hela listan på kommande ACMP-webinarier här .

Tidigare ACMP-webinarier:

I vår moderorganisations ”Resource library” finns bl a ett antal webinarier inspelade. De senaste är:

Klicka HÄR för att se och lyssna på dessa webinarier (och även många andra som sänts tidigare) i efterhand.

Webinarier från Prosci

Även Prosci erbjuder möjlighet att delta i Live webinarier eller att ta del av inspelningar i efterhand.

 • 24 januari och 25 januari: How to Harness the Power of your Change Enabling System
 • 7 februari och 8 februari: How to Leverage the Project Change Triangle (PCT Model)
 • 14 februari och 15 februari: How to Engage your Sponsors
 • 21 februari och 22 februari: How to Manage Resistance to Change

Du hittar anmälningsformulär samt inspelningar av tidigare genomförda Prosci-webinarier   här .


ACMP lanserar studentmedlemskap

university

Nu finns möjligheten för heltidsstuderande att få ett rabatterat medlemskap – USD 87 i stället för USD 119. Studentmedlemskapet ger samma förmåner som det vanliga medlemskapet.

Kanske ett tips – eller varför inte en present? – till en student du känner?

Läs mer på anmälningssidan.


CCMP-nytt

CCMP Logo ink 583x277

2018 års examinationsperioder är 1 januari – 30 april respektive 1 augusti till 31 december.

Informationswebinarier hålls 9 januari och 26 januari (se kalendariet i början av nyhetsbrevet).

Ni som redan är certifierade behöver samla in PDUer för att bibehålla certifieringen. Läs mer på denna sida.


Återblick på 2017…

2017

2017 var ett spännande år för oss i ACMP, både i Sverige och globalt. Några exempel:

 • Vi är nu uppe i 20 lokala chapters, där ACMP Norge och 5 till bildades under året
 • Vi fick nästan 1 000 nya medlemmar världen över, och har totalt över 3 000, varav 60 i Sverige
 • Det hölls 4 konferenser, en global och 4 regionala, med totalt 1 100 deltagare
 • Sverige stod för den största delegationen (18 personer!) på Change Management Europe i Amsterdam
 • 200 personer certifierade sig enligt CCMP
 • 50 kurser godkändes och las in i vår lista över Qualified Education Providers (QEP)
 • 15 webinarier hölls (alla finns tillgängliga att se på i efterhand)
 • I Sverige hölls 4 medlemsevent, där det i november även sändes som webcast
 • Vi skickade ut 6 nyhetsbrev till de svenska medlemmarna
 • The Standard for Change Management® laddades ner drygt 9 500 gånger, och användes som bas för Ekonomistyrningsverkets nya handledning ”Att leda förändring i offentlig verksamhet”
 • Våra utvecklingsspår kom igång på allvar, och började också producera resultat

…och en blick framåt!

2018

Under det kommande året kommer massor av spännande saker att ske, bland annat:

 • 3 internationella konferenser kommer att hållas, närmast Change Management 2018 i Las Vegas 25-28 mars
 • 5-6 medlemsevent kommer att hållas i Sverige
 • En plattform för att kunna delta på distans i medlemsevent kommer att lanseras
 • Arbetsgrupperna för våra utvecklingsspår kommer att fortsätta, t ex kommer presentationen för Ledningsgrupper att lanseras till alla medlemmar
 • Innehåll ”bara för medlemmar” kommer att fyllas på ännu mer
 • Ännu fler webinars än 2017 kommer att hållas

Vad vill du läsa om/bidra med till Nyhetsbrevet?

email

Hör av dig till oss och berätta!

Lämna ett svar

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s